A fajta eredete:
A fajta szrmazsrl keveset tudni pp gy, mint a nevnek kialakulsrl.
Vannak, akik gy gondoljk, hogy a latin pugnus szbl ered, aminek jelentse kl, hiszen a mopsz pofja egy klbe szortott kzre emlkeztet.
Sok orszg vallja magnak a fajtt, Kna, Hollandia s az Orosz tenysztk is. A klnbz feltevseknek teljesen megfelel, hogy a Fld klnbz pontjain elfordul s mr rgi feljegyzsek bizonytjk, hogy a fajta valban vszzadok ta ismeretes.
Figurja megtallhat nagy mesterek kpein is.
Tbb hressg, uralkod volt mopsz tulajdonos.
A kzelmltbl taln a Winsdori hercegi prt emelnm ki, fltucatnyi mopsz gyjtemnnyel, amit tbb kpeslapban szerepeltettek, mint brmely fajtt emberemlkezet ta.
A mopsz viselkedse, jelleme:
A mopsz rendkvl vidm, roppan jtkos, feltnen rtelmes s furcsa mdon csfondros. Gazdjhoz hsges, de nagyon szereti a trsasgot, semmikppen nem agresszv. Ms kutykkal is nagyon bartsgos.
Fleg kedvtelsbl tartjk, pedig nagyon j hzrz, mivel disztingvlni tud a klnbz zajok kztt, s azt lnken jelzi.
A jl nevelt mopsz sohasem ugat feleslegesen, s nagyon szereti a gyerekeket, fradhatatlanul kpes velk hancrozni.
Kiemelnm mg azt a tulajdonsgt, hogy amennyiben ids ember mell kerl trsnak, teljesen alkalmazkodik annak a tempjhoz.
Kimondottan jl tanthat, rtelmes, intelligens kutya.
Mindg ki fogjk prblni, hogy biztos komolyan gondoltuk e mi mindazt, amit neki mondtunk:
Biztos nem lehet benn elvgezni a dolgom? Mondjuk a francia gy alatt...
Amit a gazdi eszik nem lenne jobb nekem is? FIGYELEM: a mopszok nagy barna szemeikkel, fej forgatsukkal, a knyrgs nagymesterei, de ne dljnk be nekik, mert igen hajlamosak a hzsra s ht egy kvr mopsz nem tl szp ltvny?.
Nem kell azonban nagyon megijedni mindettol, hiszen a mopszok rettenetesen utljk, ha a szeretett gazdi haragszik rjuk, na s persze imdnak enni, gy jutalomfalatokkal sokminden elrhet nluk.
A mopszok nem brjk sem a nagy meleget, sem a hideget, ezrt nem tarthatk folyamatosan a kertben! Mindez nagyon rvid orruk miatt van. Nyron a laksban is az rnykos helyet, a hideg kvet keresik. Vagy a ventilltort.
A rvid orr msik kvetkezmnye, amire minden leend mopsz tulajdonosnak fel kell kszlnie, az a szuszogs, tsszgs s a horkols. Sokak rfgsnek titulljk a hangjt, amiben van nmi igazsg, de a kedves kis mkamesternek gyis mindent megbocstunk...
A mopszok egszben vve letnk vidm sznfoltjaiv vlnak. Leginkbb hzi kedvencnek tartjk, de jelz kutynak is megfelelne, hiszen minden apr, idegen zajra reagl. Azt is gyorsan megtanulja, melyik hangok vannak az kis letre hatssal.
Aki teht igazi trsra vgyik, akivel nagyokat lehet jtszani s mkzni, annak j vlaszts a mopsz. Kimondottan ajnlhat kis laksba is s gyerekek mell is. Hiszen sosem agresszv a fajta, birka trelemmel jtszik a gyerekekkel, hla az eros idegzetnek. s a szomszdokat sem fogja zavarni, hiszen csak nagyon ritkn ugat. A mopsz igazi csaldi kutya!
Tudnivalok a gazdiknak:
s:
4 hnapos kortl, miutn az els 4 oltst megkapta. (Ekkor lehet elkezdeni a szobatisztasgra szoktatst.) Ha egyre tbbet stlunk a kutyval magtl is r szokik.
A kiskutyt naponta tbbszr (6-8 alkalom) kell levinni mint a felntt kutyt, klnben nem lesz szobatiszta! Ksbb le lehet szkteni min. 3 alkalomra.
A stltatshoz elre fel kell kszlni a przzal, vagy hmmal (sok mopsz fuldoklik a prztl, rdemes hmot venni nekik, abban nem rzi magt knyelmetlenl, nem rngatzik sta kzben.) amit mr a laksban nha r kell adni s hvni magunk utn, hogy szokja.
Szobatisztasgra nevels:
A kiskutya mindig bredskor s evs utn pisil, kakil. Ilyenkor rdemes azonnal levinni s hamar megszokja, hogy kint vgzi el a dolgt.
Etets:
6 hnapos korig napi 4x
6-9 hnapos korig napi 3x
9-12 hnapos korig napi 2x
1 ves kortl napi 1x vagy 2x
Fekhely:
Olyan helyen, ahol a pisi, kaki, knnyen takarthat. Pl. konyha
Vitaminiok:
A nvekeds idszakban elengedhetetlenl fontos.
Csonterstt s immunerstt javaslok, valamint szksg esetn egyb multivitamint.
Frdets:
Igny szerit, lehetleg minl ritkbban. (2-3-4 havonta).
A keflssel a szrzet tkletesen tisztthat!
Fogzs:
Kemny s puhbb jtkai egyarnt legyenek, hogy ne tegyen krt a laksban.
6 hnapos korban kezddik a fogvlts, ekkor mindent szeret megrgni.
Amit eddig a tenysztnl enni kapott s szereti, javaslom ugyanezen folytatni a nevelst.
Ezzel elkerlhetk az emsztsi zavarok.
A fszeres ftt teleket kerlni kell, mert gyomorbntalmakat okoz.
A helyes tpllkozs a klyk egszsges fejldse szempontjbl elengedhetetlen, de a felntt kutya kondcija, fizikai llapota, betegsgek elleni ellenll kpessge ugyancsak az trend szakszer sszelltstl s a megfelel etetsi mdszerektl fgg. Mindssze ktfle eljrsrl beszlhetnk, az egyik amikor a tulajdonos naponta meghatrozott idkznknt eteti kutyjt. A msik amikor hagyja, hogy az eb a nap 24 rjn keresztl akkor tpllkozzon, amikor csak eszbe jut. Ezt hvjk netetsnek. Ebben az utbbi esetben a kutya egy id utn mr sajt maga "szablyozza" fogyasztst. Amennyiben a gazda gy dnt, hogy sajt maga kvnja meghatrozni: mikor, mennyit egyen a kutya, elvgre a "falkavezr", akkor az egyik legfontosabb szempont, hogy mindennap azonos rban adjon enni az llatnak. A jl tartott eb sokszor szinte percnyi pontossggal vrja azt a pillanatot amikor tlaljk vgre elemzsijt. Radsul, ha mindig ugyanabban az idben etetjk a kutyt, ezzel a mdszerrel gondoskodunk az llat j tvgyrl is. A meghatrozott etetsi idkn kvl viszont legynk "llhatatosak" s ne adjunk az llatnak enni, mert egyrszt nem tudjuk ellenrizni tnyleges tpllkignyt, msrszt koldulsra, telkunyerlsra szoktatjuk.
Az telt ne tzforrn, de ne is jghidegen, hanem langyosan knljuk a kutynak, mgpedig lehetleg mindig ugyanazon a helyen s ugyanabban az ednyben. tkezs utn a kutynak legalbb kt ra pihensre van szksge, hogy a tpllkot jl megemszthesse. Minden olyan alkalommal, amikor az ebre valamilyen nagyobb fizikai megterhels vr, kevesebbet adjunk neki enni. A teli gyomorral val mozgs egszsgtelen, a fiatal llat fejldsre pedig kifejezetten htrnyos! Mindig gondoskodjunk arrl, hogy kutyink eltt mindig legyen friss ivvz! Egyetlen l szervezet sem ltezhet, mkdhet vz nlkl. Egy ebnek -testtmegtl fggen- 0,5-2 liter vzre van szksge naponta. Miutn az llat mindig sztnszeren annyit iszik, amennyi folyadkra szksge van, soha nem hagyhatjuk resen vezesednyt! Klnsen akkor gyeljnk erre, ha elhzott kutyt fogunk fogykrra vagy
A legtbbet akkor tehetnk kutynk egszsgrt, ha a ktelez veszettsg elleni vdolts mellett, a leggyakoribb fertz betegsgek elleni vdoltsok beadatsrl is gondoskodunk. A klykk szletskor rendelkeznek vdettsggel, ez azonban az els hetek utn gyengl, majd megsznik, ezrt a hathetes kiskutykat mr el kell vinni az els oltsra. A vakcink lehetnek egy betegsgre specifikltak s kombinltak is, hogy melyik fajtt kapja meg, az llatorvosunk gyakorlattl fgg. Amit fontos neknk is tudni: a vdoltsok hatkonysga nem megfelel, ha lzasan, vagy nem megfelel fregtelents mellett kapja. Ezrt a fregtelents elengedhetetlen mg az oltsi sorozat megkezdse eltt. Az olts beadsa utn a vdettsg nem alakul ki azonnal, addig nem tancsos az utcra, kutyk kz vinni. A parvo vrust cipnkkel vagy ruhzatunkon, keznkn mi magunk is hazavihetjk, ezrt a vdettsg kialakulsa eltt tegyk meg a megfelel vintzkedseket (kzmoss kutyzs eltt, ne rintkezzen utcai cipnkkel, ruhnkkal stb.).
ha valamilyen megerltet feladatot lt el az llat s erst tpllkot adnak neki.
letkor:
2-6 ht
2 hetente fregtelents
6. ht
parvovrus, coronavrus
8. ht
parvovrus, coronavrus elleni vdelem ismtlse
9-11. ht
parvovrus, szopornyica, fertz mjgyullads, kennel khgs, coronavrus
11-13. ht
parvovrus, szopornyica, fertz mjgyullads, kennel khgs, coronavrus elleni vdelem ismtlse
14. httl
veszettsg
5. h
parvovrus, szopornyica, fertz mjgyullads, kennel khgs, coronavrus elleni vdelem ismtlse
|